https://maktoobmedia.com/

റോഹിംഗ്യൻ ക്യാമ്പ് സന്ദർശിച്ച് പ്രിയങ്ക ചോപ്ര. പ്രിയങ്ക ഇന്ത്യ വിടണമെന്ന് ബിജെപി എംപി

ബംഗ്ലാദേശിലെ റോഹിംഗ്യൻ ക്യാമ്പ് സന്ദർശിച്ച് അവരോട് ഐക്യപ്പെട്ട് ചലച്ചിത്രതാരം പ്രിയങ്ക ചോപ്ര. റോഹിംഗ്യരോട് അനുകൂലമാണ് നിങ്ങളുടെ നിലപാടെങ്കിൽ ഇന്ത്യ വിട്ടുപോകണമെന്ന് പ്രിയങ്കയോട് ബിജെപി നേതാവും പാർലമെന്റംഗവുമായ വിനയ് കത്യാര്‍.

പ്രിയങ്ക ചോപ്ര ക്യാമ്പ് സന്ദർശിച്ചെഴുതിയ വരികൾ :

” ഇപ്പോളുള്ളത് ബംഗ്ലാദേശിലെ കോക്സ് ബസാറിലാണ്. യൂനിസെഫിനൊപ്പം. ലോകത്തിലെ തന്നെ ഏറ്റവും വലിയ അഭയാര്‍ഥി ക്യാമ്പുകളിലൊന്നാണിവിടം ഉള്ളത്. 2017 ന്റെ പകുതിയോടെ മ്യാന്‍മറിലെ രാഖിനില്‍ നിന്നുള്ള ഭീകരമായ വംശഹത്യയുടെ ചിത്രങ്ങള്‍ നമ്മള്‍ കണ്ടിരുന്നു. ഈ കൊടും ക്രൂരത കാരണം ഏഴു ലക്ഷത്തോളം റോഹിങ്ക്യകളാണ് അതിര്‍ത്തി കടന്ന് ബംഗ്ലാദേശിലേക്ക് പലായനം ചെയ്തത്. ഇതില്‍ 60 ശതമാനവും കുട്ടികളായിരുന്നു. കോക്സ് ബസാറിലെ ക്യാമ്പിലെ അവസ്ഥ നരകതുല്യമാണ്. കുഞ്ഞുങ്ങള്‍ തിങ്ങിഞെരുങ്ങി ശ്വാസംമുട്ടിയാണ് ഓരോദിവസവും തള്ളിനീക്കുന്നത്. അടുത്തനേരം ഭക്ഷണം കിട്ടുമോയെന്ന് ഇവരിലാർക്കും ഉറപ്പില്ല. ഇനി മഴക്കാലമാണ് വരാന്‍ പോകുന്നത്. കനത്ത മഴ ഇവരെ നശിപ്പിച്ചുകളയും. മഴ പലവിധം രോഗങ്ങളുമായാണ് എത്തുക. പകര്‍ച്ചവ്യാധികള്‍ ഇവര്‍ക്കിടയില്‍ പടരാന്‍ സാധ്യത കൂടുതലാണ്. ഒരു തലമുറയാണ് ഈ വിധം ദുരിതമനുഭവിക്കുന്നത്. അവരുടെ ചുണ്ടിലെ പുഞ്ചിരി എനിക്ക് അവരുടെ കണ്ണുകളില്‍ കാണാന്‍ കഴിഞ്ഞില്ല. ലോകത്തിന്റെ ശ്രദ്ധയും സഹായവും ഇവര്‍ക്ക് ആവശ്യമുണ്ട്. വിദ്യാഭ്യാസവും ഇവർക്ക് വലിയൊരു വെല്ലുവിളിയാണ്. ഇവരെ സഹായിക്കണം.”

യൂനിസെഫ് ഗുഡ് വിൽ അംബാസഡര്‍ കൂടിയാണ് പ്രിയങ്ക ചോപ്ര.

‘റോഹിംഗ്യകളുടെ യാഥാര്‍ത്ഥ്യം പ്രിയങ്ക ചോപ്രയെപ്പോലുള്ളവര്‍ക്ക് അറിയില്ല. അവര്‍ റോഹിംഗ്യകളെ കാണാന്‍ പോകാന്‍ പാടില്ലായിരുന്നു. റോഹിംഗ്യന്‍ മുസ്‌ലീങ്ങളെ ഈ രാജ്യത്തിന്റെ മണ്ണില്‍ ജീവിക്കാന്‍ അനുവദിക്കരുത്. അവരോട് സഹതാപം കാണിക്കുന്നവരെയും ഇവിടെ കഴിയാന്‍ അനുവദിക്കരുത്.’ ബിജെപി എംപി കത്യാര്‍ പറഞ്ഞതായി എ എൻ ഐ റിപ്പോർട് ചെയ്യുന്നു.

പ്രിയങ്കയെ അനുകൂലിച്ചു സാമൂഹ്യ മാധ്യമങ്ങളിൽ നിരവധി പേർ രംഗത്ത് വന്നെങ്കിലും റോഹിംഗ്യരോട് ഐക്യപ്പെട്ടതിനു പ്രിയകക്കെതിരെ സംഘ് പരിവാർ ഓൺലൈൻ വിദ്വേഷ കാമ്പയിൻ നടത്തുന്നുണ്ട്. നേരത്തെയും ബിജെപി സൈബർ വിങ്ങുകൾ റോഹിംഗ്യ വിരുദ്ധ കാമ്പയിനിൽ സജീവമായിരുന്നു. ഇന്ത്യയിൽ നിന്നും റോഹിംഗ്യൻ മുസ്‌ലിംകളെ പറഞ്ഞയക്കണം എന്ന കേന്ദ്ര ഗവണ്മെന്റ് നിലപാടിനെതിരെ വിവിധ അന്താരാഷ്ട്ര സംഘടനകളും രാജ്യങ്ങളും രംഗത്തു വന്നിരുന്നു.

പ്രിയങ്ക ഇൻസ്റ്റഗ്രാമിൽ ഷെയർ ചെയ്‌ത ചിത്രങ്ങൾ കാണാം

I was quite literally knocked off my feet…a spontaneous, unfiltered moment with these amazing kids, who I spent a couple of hours with laughing and learning. It was as if for those few hours we all forgot where we were, and let ourselves be kids again (me included). One of the last stops on my field visit was at a @unicef Learning Center in the Balukhali Camp. Here, children are given a basic education of math, English, and Burmese through a colorful and engaging curriculum of song, drama, role playing. The age of the children in this classroom ranges between 7-10 years old, and for many of these kids this is their first school experience. There are over 400,000 children at these camps, but currently only 1/3 have access to education because of the lack of space and teachers. Given everything these kids have been through, their was no shortage of excitement or hope when I asked the kids what they wanted to be when they grow up. Whether it be a journalist, doctor, school teacher, or in the military, receiving an education means they’re getting a chance to create the future they aspire for themselves. The children are also taught basic hygiene, which is very important in a camp such as this, because of wide spread diseases like cholera and watery diarrhoea. Basics, like how to properly wash your hands, has actually helped to significantly reduce illnesses, and what’s amazing is that these kids go home and teach their parents and siblings the good health practices they’ve learned. Its initiatives like this that are setting these kids up for a brighter future. As I sit amongst them, singing along, the lyrics have more meaning than ever… “deep in my heart, I still believe, we shall overcome one day! .” I know they will. For those who’ve asked how they can contribute, here’s the answer… help every child get an education by logging on to www.supportunicef.org #childrenuprooted @unicef @unicefbangladesh

A post shared by Priyanka Chopra (@priyankachopra) on

This is little Shohida (8 months old), who stole my heart with her infectious smile. It’s a poignant reminder of the dichotomy of life…here she was getting all the help she needed, when just a few months before, her mother, Alada (who was only 19 years old at the time) walked for 15 days, while 6 months pregnant with her ,to get across the border. It shows us that there is hope left in this world. When you’re dealing with a mass exodus of thousands of people, who have been displaced from their homes and are desperate for refuge, the need for proper health and nutrition takes center stage…especially for women and children. On the various Unicef Field Visits I have taken, I am always surprised by the simple yet effective solutions that @unicef and their partners develop to deal with the most dire and pressing situations and issues. This is something I experienced again today during my visit to the Nutrition Centre at the Jamtoli camp in Cox’s Bazar. More than 60,000 babies have been born in the camps over the past 8 months, so this center is an essential resource for new mothers to learn about proper feeding and nutrition. It all begins with the MUAC, a process where the child’s middle upper arm is measured to ascertain their nutrition level. From there, aids create a program for the child and a nutrient rich, ready-to-eat peanut paste is portioned out for each child based on the severity of malnutrition. At the Center mother’s are also taught basic hygiene and good health practices when they are in their homes. The world needs to care. We need to care. Please lend your support at www.supportunicef.org #childrenuprooted @unicef @unicefbangladesh

A post shared by Priyanka Chopra (@priyankachopra) on

As I walk into the Women Friendly Space at the Jamtoli Camp, I am instantly struck by a certain calmness. These camps are loud & crowded, actually overcrowded, and so to find a quiet oasis, in this case a small hut with a tarp roof and thatched bamboo walls, is surprising. But for the girls in this camp, this is what they call their “house of peace.” It’s a place they can come and just be. A place to interact with friends, seek counselling, learn about hygiene, or learn life skills like art and music. There are approx 50 Women Friendly Spaces in the camps, just like this one, that on any given day see 50-70 Rohingya girls seeking these safe havens. The centers open at 9am, but there is seldom a day when the women aren’t lined up early, waiting for the doors to open. It is here that I met three 18 year old young women, in particular, who’s stories really shook me – their names have been omitted to protect their identities. They recounted lives of pain and suffering so horrifying…it’s difficult to fathom. One scarred with memories of houses in her village being burned – she and her parents traveled for two days to get here, passing hundreds of decapitated and dismembered bodies along the way. Another shared stories of young girls being pulled from their homes to be raped and tortured. They even tried to kill her and cut her with a knife, but she fought back. How did you manage to be so brave, I asked her…she replied, “If you’re born you will die, so I’m not scared of dying today.” In what world is it normal for an 18 year old girl to have this perspective on life?! The third young woman traveled for nearly two weeks on foot through the forest, where her youngest brother died along the way. There was lots of rape and torture back home she told me, and some women’s breasts were even cut off. While their lives are safer now, they are all still struggling. They know that with an education they can get a job and create better lives for their family, like buying protein for their meals, and clean drinking water. It’s literally as basic as that. Please help however you can, no donation is too small…go to www.supportunicef.org #childrenuprooted @unicef

A post shared by Priyanka Chopra (@priyankachopra) on

When Mansur Ali, 12 yrs old, first came to the Child Friendly Space (CFS) at the Balukhali camp, he was only drawing scenes of bloodshed and violence. Helicopters shooting at him and his friends playing soccer… or his village and home being on fire with burning bodies all around him.. Today, his drawings reflect a more hopeful story, one we would like all these children to have. Since the #Rohingya children have arrived in Cox’s Bazar, they have been living in overcrowded camps with no real place that to call their own. Imagine a space that lets you forget your troubles and be a child again… even if its only for just a few hours a day. For the Rohingya children, over 300,000, in the camps in Bangladesh this is the only space that allows them to be kids. These Child Friendly Spaces created by @unicef give kids access to art, music, dance, sport, and counselling etc. The space has often proved to be very therapeutic, helping these kids deal with the horrific situations they faced.. the @unicef aid workers work tirelessly to make sure these children find their spirit again. It doesn’t matter where a child is from or what his or her circumstances are… NO child deserves a life without hope for the future. The world needs to care. We need to care. Please lend your support at www.supportunicef.org #childrenuprooted @unicef @unicefbangladesh

A post shared by Priyanka Chopra (@priyankachopra) on

Across the river is Myanmar(Burma.) It’s empty now, but a few months ago this area, known as “Sabrang,” was filled with hundreds of thousands of Rohingya refugees fleeing Myanmar. Their trip here was filled with many hardships and tremendous danger. Many of them made their journey on foot, walking for days through the hills, then floating across the Naf River or the Bay of Bengal on make shift boats…many of them injured, pregnant, elderly, etc. Their ordeal didn’t end here…after entering Bangladesh, they would often have to wait for days, sleeping in the open fields with no food or water, for aid workers to reach them. For a lot of the Rohingya children, this ordeal will leave them scarred, physically and emotionally, for the rest of their lives. With your help, maybe these children can have a chance at a future…because right now, their future is bleak. The world needs to care. We need to care. Please lend your support at www.supportunicef.org #ChildrenUprooted @unicef @unicefbangladesh

A post shared by Priyanka Chopra (@priyankachopra) on

I’m in Cox’s Bazar, Bangladesh today for a field visit with UNICEF, to one of the largest refugee camps in the world. In the second half of 2017, the world saw horrific images of ethnic cleansing from the Rakhine State of Myanmar(Burma). This violence drove nearly 700,000 Rohingya across the border into Bangladesh – 60% are children! Many months later they are still highly vulnerable, living in overcrowded camps with no idea when or where they will ever belong…even worse, when they will get their next meal. AND…as they finally start to settle and feel a sense of safety, monsoon season looms…threatening to destroy all that they’ve built so far. This is an entire generation of children that have no future in sight. Through their smiles I could see the vacancy in their eyes. These children are at the forefront of this humanitarian crisis, and they desperately need our help. The world needs to care. We need to care. These kids are our future. Pls Lend your support at www.supportunicef.org #ChildrenUprooted @unicef @unicefbangladesh Credit: @briansokol @hhhtravels

A post shared by Priyanka Chopra (@priyankachopra) on

Be the first to comment on "റോഹിംഗ്യൻ ക്യാമ്പ് സന്ദർശിച്ച് പ്രിയങ്ക ചോപ്ര. പ്രിയങ്ക ഇന്ത്യ വിടണമെന്ന് ബിജെപി എംപി"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*