Thursday, April 18, 2024

Karnataka: Who’s hanndling what in Siddaramaiah’s cabinet?

A notification dated May 28 on behalf of the Governor of Karnataka, Thaawarchand Gehlot, announced the portfolios allocated to all 34 ministers in the newly formed state Cabinet.

Chief Minister Siddaramaiah will assume the role of the state’s finance minister in addition to his responsibilities as the CM. Furthermore, he will oversee Cabinet Affairs, Department Personnel and Administrative Reforms, Intelligence, Information, IT and BT, Infrastructure Development, and other portfolios that have not yet been assigned.

Deputy CM DK Shivakumar has been entrusted with the crucial responsibility of supervising the development of Bengaluru, which includes overseeing departments like the Bruhat Bengaluru Mahanagara Palike (BBMP) and others. Additionally, he has been appointed as the minister in charge of irrigation.

The other ministers in the 32-member Cabinet have been appointed in the following capacities:

  1. G Parameshwara: Home Ministry (excluding intelligence)
  2. Dinesh Gundu Rao: Health and Family Welfare
  3. HK Patil: Law and Parliamentary Affairs, Legislation and Tourism
  4. MB Patil: Large and Medium Industries
  5. KJ George: Energy
  6. KH Muniyappa: Food and Civil Supplies and Consumer Affairs
  7. Ramalinga Reddy: Transport and Muzrai
  8. HC Mahadevappa: Social Welfare
  9. Satish Jarakiholi: Public Works
  10. Krishna Byregowda: Revenue
  11. Priyank Kharge: Rural Development and Panchayati Raj
  12. Shivanand Patil: Textiles, Sugarcane Development and the Directorate of Sugar, Agricultural Marketing from the Cooperation department.
  13. BZ Zameer Ahmed Khan: Housing, Wakf and Minority Welfare
  14. Sharanabasappa Darshanapur: Small Scale Industries and Public Enterprises
  15. Eshwar Khandre: Forest, Ecology and Environment
  16. N Cheluvarayaswamy: Agriculture, Mines and Geology
  17. SS Mallikarjun: Horticulture
  18. Rahim Khan: Municipal Administration and Haj
  19. Santosh S Lad: Labour
  20. Laxmi R Hebbalkar: Women and Child Development, Disabled and Senior Citizens Empowerment
  21. Sharanaprakash Rudrappa Patil: Medical Education and Skill Development
  22. RB Timmapur: Excise
  23. K Venkatesh: Animal Husbandry and Sericulture
  24. Shivaraj Tangadagi: Backward Class, Kannada and Culture
  25. D Sudhakar: Planning and Statistics
  26. B Nagendra: Youth Services, Sports and ST Welfare
  27. KN Rajanna: Co-operation
  28. Suresha BS: Urban Development and Town Planning
  29. Mankal Vaidya: Fisheries and Ports, Inland Transport
  30. Madhu Bangarappa: Primary and Secondary Education
  31. MC Sudhakar: Higher Education
  32. NS Boseraju: Minor Irrigation, Science and Technology
spot_img

Don't Miss

Related Articles